Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Osprzęt Amigi

64 PLUS 4 12/90 - PC-MANIA czyli kolejny emulator PC

      Użytkownicy Amigi 500 już niedługo dostaną do rąk pierwszy hardware'owy emulator PC. Pracuje nad nim holenderska firma KCS. Ci z was, którzy mieli kiedyś C-64 pamiętają na pewno Power Cartridge, jeden z pierwszych freezer'ów na tę maszynę. Był on produktem właśnie KCS. Jest to mała firma, która ma w zasadzie tylko dwóch pracowników: programistę Peter'a Verhey'a i szefa Krijn'a Kolft'a. Oni to właśnie chcą wypuścić kartę PC z 1MB RAM i oprogramowaniem na PC (wartości 150 funtów) za jedyne 300 funtów. Cena jest szokująco niska i szef firmy liczy na duży popyt. Niespodzianką jest miejsce podłączenia karty do komputera. Otóż, wkłada się ją prosto do RAM Expansion, portu przewidzianego tylko i wyłącznie dla rozszerzeń pamięci. Nie należy się więc dziwić, że firma odmawia wyjaśnień na temat metod jakich użyła by zmusić port do innej pracy niż standardowa. Przyznali jedynie, że konstruktorzy Amigi byli bardzo zdziwieni.
      Jak w ogóle wpadli na pomysł stworzenia tej karty? Verhey mówi: "Cały czas panuje przekonanie, że A500 nie może być używana do poważnej pracy. Nadszedł czas by to zmienić. Jeśli użytkownicy potrzebują niezawodnego systemu PC to nie muszą już dalej szukać." Celem KCS, jak przyznaje sam Verhey, jest zaoferowanie właścicielom Amigi szybkiej emulacji PC-etów za możliwie niską cenę w połączeniu ze starą filozofią firmy „plug in and run” (podłącz i pracuj).
      Sercem systemu jest specjalna kość (custom chip) robiona specjalnie dla KCS, która transmituje dane z umieszczonego na płycie procesora 8086 do amigowskiej M68000. Dane te są następnie wysyłane do pożądanych kanałów: stacji dysków, portów szeregowych i równoległych i na ekran. Problem prędkości rozwiązano w ten sposób, że dane są transmitowane bezpośrednio na ekran a nie jak zwykle przez procedury BIOS'u. M68000 operuje pamięcią bezpośrednio i wysyła informacje od razu na monitor. Dzięki temu, że PC Power Board traktuje operacje ekranowe jako bezpośrednie we/wy ekranu, zapewniona jest nawet pełna kompatybilność ze wszystkimi programami, które omijają BIOS i wykorzystują ekran na drodze czysto hardware'owej (np. bezpośrednie transfery).
      Prace nad kartą trwają już 15 miesięcy. Na razie ma ona wymiary 6" x 3", zawiera procesor NEC V30, custom chip, zegar i kości pamięci 1MB. Procesor NEC V30 to nic innego jak 16 bitowy klon 8086 pracujący z zegarem 7.14 MHz. BIOS jest wzorowany na Phoenix - światowym standardzie dla komputerów z MS-DOS'em. Ciekawy jest sposób postrzegania przez system pamięci karty. Jeśli bowiem użytkownik niee chce pracować z symulacją PC-eta to może zmienić konfigurację tak, że 0.5 MB będzie pracowało jako RAM-Disk dla Amigi.
      Aby zacząć pracować z kartą jako PC należy najpierw uruchomić mały program określający tryb pracy graficznej, stacje dysków i urządzenia zewnętrzne, które mają być używane. Jest to realizowane przez krótki program w GFA-Basic'u, który przekazuje dane komputerowi o tym jak adresować wszystkie urządzenia. Niestety karta nie może być połączona z innymi kartami normalnie dostępnymi dla PC. Oznacza to, że nie można używać specjalnych kart potrzebnych przy pracy ze skanerami, fax'ami czy choćby specjalnymi myszkami (tzw. custom mouse). Jednakże urządzenia Microsoft'u jak myszki, joystick'i, modemy czy drukarki mogą być używane bez żadnych przeszkód.
      Program "konfiguracyjny" przygotowuje Amigę do pracy I/O, dane są przesyłane z karty do M68000, która z kolei przesyła je do pożądanych kanałów. Pierwsze co trzeba zrobić to zadecydować, które stacje dysków będą pracowały jako stacje PC. W grę wchodzi również i wewnętrzna stacja Amigi, która może pracować jako dwustronny drive PC. Realizowane jest to przez małą procedurę w języku maszynowym, która ma tylko 40KB. Można również podłączyć każdy drive PC (5.25" lub 3.5") bezpośrednio do portu External Driye i używać go natychmiast po zainstalowaniu. Verhey pracuje obecnie nad procedurą formatowania dysku i w zasadzie ma ją już na ukończeniu. Chociaż można zmusić drive do czytania i zapisywania zbiorów PC to jednak nie można zrobić tego w trybie pracy Amigi. W trybie PC - można operować tylko zbiorami PC, w trybie A500 tylko zbiorami amigowskimi. Jeśli użytkownik chce przenieść swój zbiór amigowski pod PC to musi po prostu użyć DOS to DOS lub CrossDos. Verhey stwierdził, że "nie ma sensu ponowne odkrywanie Ameryki".
      Po zadecydowaniu i wybraniu konfiguracji stacji dysków przychodzi kolej na wybór rodzaju karty graficznej, którą system ma emulować. W chwili bieżącej dostępne są tylko dwa rodzaje kart: CGA i MDA. Przy konfiguracji dla CGA można wybrać 4 z 4096 kolorów. Chociaż EGA i VGA są w planach, to jednak KCS przyznaje, że problemem może być pamięć. W skrócie - większa ilość kolorów na ekranie powoduje zwolnienie tempa odświeżania. Jest to punkt ujemny traktowania ekranu jako bezpośredniego urządzenia I/O. Procesorowi PC nie towarzyszy kość video, jak we wszystkich normalnych komputerach i dlatego Amiga musi zajmować się wyświetlaniem i kontrolowaniem kolorów. KCS przeprowadzili testy, z których wynikało, że emulacja 16 kolorowej karty EGA zwalnia M68000 do około 10% jej normalnej prędkości. Jedyną metodą aby się uporać z tym problemem jest dołożenie pamięci RAM. Aby móc operować wieloma kolorami z taką samą prędkością jak CGA potrzebne byłoby około 2 MB pamięci. W trybie pracy CGA emulator jest bardzo szybki. Porównując go z Transformer'em, czysto software'owym emulatorem PC, ten ostatni wygląda po prostu jak kiepski żart. Podobnie wygląda A2000 z Bridgeboard, który też jest wolny gdy pracuje w multitasking'u. KCS twierdzi, że nie ma sensu praca karty w multitasking'u. Jeśli chce się uruchomić kilka programów na raz w trybie PC, to istnieje wiele programów które umożliwiają zrobienie tego. Nie będzie to prawdziwa wielozadaniowość, ale jest ona zupełnie wystarczająca. Głównym celem KCS jest szybkość oraz wygoda i dlatego pracują nad "prostą" - jak sami stwierdzili - maszyną bez niepotrzebnych "bajerów".
      Program konfiguracyjny video pozwała również na wybór wielkości maków, prędkości kursora, kolorów i włączenia lub wyłączenia interlace'u. Ta ostatnia opcja włącza również zgodne z systemem PAL wyjście sygnału wizyjnego, co pozwala z kolei nagrać obraz PC na video. Jest to niemożliwe dla normalnych PC-etów.
      Użytkownicy myszek mogą zainstalować obydwa standardy: Microsoft i Mouse System. Obydwa amigowskie porty joystick'a mogą służyć jako PC Comm 1 i 2, a prędkość komunikacji przez port szeregowy może być dowolnie zmieniana do wartości 9600 bodów. Bufor drukarki można ustalać do 128KB i istnieje możliwość jego resetowania bez resetu Amigi. Opóźnienie i czas powtarzania klawiszy jest również płynnie regulowany. Myślę, że zadowoli to wszystkich potencjalnych użytkowników karty.
      Kiedy wszystkie opcje zostaną wybrane na dysk jest zapisywany krótki zbiór z tzw. preferencjami. Zbiór może być zapisany jako normalny "boot file" uruchamiany spod Workbench'a lub jako pierwsze 6 sektorów, które znajdują się w boot sektorze dysku PC. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna bowiem po jednokrotnym ustawieniu parametrów można skopiować je na każdy dysk PC i będą się one uruchamiać samoczynnie, bez ingerencji użytkownika.
      Oczywiście najlepiej byłoby, aby część MS-DOS’u znajdowała się na twardym dysku. Wtedy wejście do trybu pracy PC byłoby błyskawiczne. Niestety jeszcze nie zostały napisane programy do pracy z twardym dyskiem. Będzie to jednak pierwsze usprawnienie jakie wprowadzi KCS. Na początek planuje się driver do A590 a potem sukcesywnie driyer'y do innych twardych dysków. Firma jest również otwarta na wszelkie propozycje i usprawnienia wymyślone przez użytkowników. Jeśli macie jakieś pomysły to piszcie na jej adres zamieszczony na końcu artykułu.
      Dla wszystkich użytkowników, którzy nie mają twardego dysku ale mimo to chcą by programy były szybko ładowane, KCS pracuje nad programem, który pozwoli na ładowanie i zrzucanie RAM'u na dysk w postaci jednego zbioru. Nie jest to pomysł nowy. Power Packer v3.0 ma możliwość kompresji zbiorów nakładkowych!
      W MS-DOS'ie użytkownik do swojej dyspozycji ma 704 KB pamięci. Jest to zupełnie wystarczające by uruchomić i pracować na standardowym oprogramowaniu AT/XT. Niestety programy wymagające więcej pamięci są nieosiągalne dla karty.
      Na razie karta nie emuluje grafiki. Jednak wszystkie programy używające tylko trybu tekstowego pracują dobrze. Mam nadzieję, że firma rozwiąże problemy z grafiką i kolorami i niedługo karta ukaże się na rynku.
      Na koniec adres firmy dla mających pomysły:
Bitcon Devices
88 Bewick Rd.
Gateshead NE8 1 RS
ENGLAND
 
Hi-Man