Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Laser 128

 

Bajtek 9/86 - Prezentujemy Laser 128

      Nareszcie mamy szanse skorzystania z największej biblioteki oprogramowania, jaka kiedykolwiek powstała dla mikrokomputerów. Od niedawna można w Polsce kupić komputer LASER 128, znakomicie podtrzymujący tradycje Apple II - pierwszego mikrokomputera domowego i jedynego, którego powodzenie utrzymuje się od lat na jednakowo wysokim poziomie. Konstrukcja LASERa i jego możliwości użytkowe kwalifikują go do klasy mikrokomputerów profesjonalnych. Oto Szczegóły.
      Najważniejszym parametrem jest zgodność z Apple IIe. Zbudowany na mikroprocesorze 6502 w wersji CMOS, pracuje z zegarem o częstotliwości 1 MHz, tak jak wszystkie Apple II. Dysponuje 128 kB pamięci operacyjnej RAM, z możliwością rozszerzenia do 256 kB. 32 kB pamięci stałej ROM zawiera interpreter BASIC-a standardu Microsoft, maszynowe procedury obsługi terminala, klawiatury, dysków i wszystkich wbudowanych interfejsów. Nasz bohater jest bowiem od razu wyposażony w interfejsy do typowego wyposażenia:
- wejście (wyjścia równoległe standardu CENTRONICS, przeznaczone dla drukarki lub plotera;
- dwa wejścia (wyjście szeregowe RS232C, jedno przeznaczone do przyłączenia modemu służącego do transmisji danych na większe odległości, lub połączenia bezpośrednio z drugim komputerem, a nawet do przyłączenia dodatkowej klawiatury, a drugie - do drukarki lub plotera z wejściem szeregowym. W obu przypadkach można korzystać z typowych szybkości transmisji - od 110 do 19200 bodów;
- port dla zewnętrznej stacji dysków, drugiej z kolei, ponieważ pierwsza jest na stałe wbudowana w komputer - ale o tym za chwilę;
- wejście zespolonego sygnału wizyjnego do dołączenia monitora monochromatycznego lub kolorowego w standardzie PAL (lub innym - na zamówienie),
- wyjście o rozdzielonych sygnałach wizji, koloru i synchronizacji - dla monitora RGB, monitora o zmiennej jasności (takiego jak w IBM), lub dla ekranu ciekłokrystalicznego (LCD);
- port dla myszy, drążków sterowych i innych manipulatorów używanych do gier lub niestandardowej komunikacji z komputerem;
- wyjście sygnału z regulacją poziomu, typowo sterującego głośnik, z możliwością generowania od 0 do 250000 impulsów na sekundę.
      Na zewnątrz komputera jest również wyprowadzona jego magistrala systemowa, dokładnie taka sama jak w Apple II, co umożliwia wykorzystanie modułów Apple do rozbudowy LASERa. Są też do nabycia moduły przeznaczone specjalnie do niego. Wśród nich do najbardziej atrakcyjnych należą: pakiety z procesorami Z80, 8086, 6809 i 68000, kontroler z dyskiem WINCHESTER, syntezatory dźwięku i mowy, interfejsy do sterowania w układach automatyki, przetwornik do wprowadzania obrazu telewizyjnego, zegar czasu rzeczywistego i wiele, wiele innych.
      Olbrzymią zaletą LASERa 128 jest wbudowana stacja dysków, o popularnym standardzie 5,25 cala, pracujący w podwójnej gęstości zapisu. Takie rozwiązanie pozwala na zawsze zapomnieć o istnieniu magnetofonu kasetowego.
      Klawiatura LASERa ma wydzielony blok klawiszy numerycznych i 10 klawiszy funkcyjnych. Układ, wyprofilowanie i wielkość klawiszy - jak w rozwiązaniach profesjonalnych. Standard ekranu charakterystyczny dla dobrego komputera - 40 lub 80 znaków w 24 liniach, lub grafika od 40 x 48 do 560 x 384 punktów w sześciu kolorach.
      Komputer jest niewielki (37 x 31 x 8 cm), lekki i wyposażony w rączkę do przenoszenia. Przy zastosowaniu ekranu LCD i zasilania z baterii daje to możliwość pracy w terenie, lub podczas podróży.
      Na temat oprogramowania do Apple II, w całości dostępnego dla użytkownika LASERa, pisane są całe książki. Poważne firmy software'owe rozprowadzają grube katalogi i katalogi łych katalogów. Całą tę masę można podzielić na następujące grupy:
- systemy operacyjne,
- języki programowania,
- programy narzędziowe,
- procesory tekstu,
- oprogramowanie biurowe i wspomagające zarządzanie,
- programy edukacyjne,
- gry.
      LASER 128 może pracować pod każdym systemem operacyjnym przeznaczonym dla Apple II - zarówno pod dowolną z kilkunastu wersji Apple-DOS, jak i pod CP/M 2.2, adaptowanym z PDP 11 systemem UCSD i (po uzupełnieniu o moduł z procesorem 8088) pod CP/M 86 lub MS-DOS. Dzięki tym dwóm ostatnim LASER 128 umożliwia wykorzystanie niektórych programów z BM PC! Jeżeli chodzi o języki programowania, to jest w czym wybierać: Basic, Pascal, Fortran, Fortran 77, Ada, Modula 2, PL/1, Algol, Lisp, Cobol, Logo, Forth, C, Prolog, Pilot, asemblery i wiele innych, mniej znanych. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu implementacji mikrokomputerowych, są to pełnowartościowe translatory języków programowania wraz z odpowiednimi środowiskami programowymi, umożliwiające tworzenie zaawansowanego oprogramowania aplikacyjnego.
      Zaawansowane procesory tekstu (Wordstar,) typowe programy do obliczeń planszowych (Visicalc), bazy danych (dBASE) i pakiety zintegrowane (Appleworks) gwarantują przydatność LASERa 128 w każdym biurze i na biurku każdego dyrektora. Znane i cenione na całym świecie oprogramowania edukacyjne, zawierające nawet współpracujące z myszą pakiety pomagające przy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. dopełnia obrazu komputera przydatnego praktycznie wszędzie.
      Wśród popularnych u nas mikrokomputerów należy pod względem możliwości korzystania i parametrów użytkowych umiejscowić LASERa 128 pomiędzy Amstradem a IBM PC, na pewno bliżej IBM. Dobrze, że pojawił się na naszym rynku, bo jest on znacznie tańszy od IBM, a częstokroć może go z powodzeniem zastąpić, szczególnie w pracy biurowej. Niepodważalnymi atutami są zacznie mniejsze wymiary, brak wewnątrz obudowy hałasującego wentylatora, powodującego nerwice u użytkowników IBM i o wiele łatwiejsza obsługa. LASER 128 nie wymaga od użytkownika znajomości zawiłości komputera i systemu operacyjnego w tym stopniu, co IBM PC i umożliwia bardzo łatwe i efektywne tworzenie oprogramowania na własny użytek.

 
Maciej Kasperski

Powiększenie
 
Powiększenie