Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Sony SMC-210

Komputer 11/88 - Brakujące ogniwo... Sony SMC-210

      Japoński koncern Sony znany jest na całym świecie z produkcji bardzo nowoczesnych i wysokiej jakości urządzeń do odtwarzania dźwięku i obrazu. Konstruktorzy tej firmy rozpowszechnili technikę laserowego zapisu i odtwarzania dźwięku, zapoczątkowali także światowy rozwój zapisu obrazu na taśmie magnetycznej. System zapisu obrazu Betamax opracowany w firmie cechowała bardzo wysoka jakość, ale koszty produkcji tego typu magnetowidu były tak wysokie, że nie zdobył on większej popularności wśród prywatnych użytkowników. System ten w wersji profesjonalnej stosowany jest z powodzeniem w wielu studiach telewizyjnych całego świata. Opracowany przez firmę Sony kineskop do telewizorów kolorowych typu Trinitron uważany jest za jedną z najlepszych tego typu konstrukcji, jakie do tej pory pojawiły się na rynku.
      Ten nowoczesny koncern elektroniczny do 1985 roku nie produkował żadnego komputera. Uważano, że komputer w domu to chwilowa moda, że jest to tylko zabawka (taki pogląd głosiło wiele innych produkujących elektronikę firm japońskich). Gdy rynek komputerowy nie potwierdził tej teorii, konstruktorzy firmy, wraz z innymi producentami japońskimi i holenderską firmą Philips, opracowali komputer domowy jednolitego standardu - MSX. Mimo wielu zalet komputer standardu MSX nie zdobył popularności. Powstał trzy lata za późno, kosztował drożej od swych europejskich (Sinclair, BBC, Amstrad) i amerykańskich (Commodore, Atari) konkurentów i wystartował z bardzo skromnym oprogramowaniem. Firma Sony produkowała komputer standardu MSX o nazwie Hit-Bit sprzedając maszyny kompletne oraz w wersji do samodzielnego montażu.
      Po tych niepowodzeniach z komputerem domowym w końcu 1986 roku podjęto produkcję komputerów przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych. Tym razem firma zdecydowała się nie wprowadzać żadnych nowości i opracowała udaną wersję komputera standardu IBM PC, przeznaczoną dla ludzi pracujących w domu lub małych przedsiębiorstwach. Tak powstał komputer Sony SMC-210. Maszyna jest mała, budowana w dwóch wersjach. Obie wersje posiadają niewymienny sterownik kolorowej karty graficznej, który steruje monitorem kolorowym lub ekranem ciekłokrystalicznym. Wersja z ekranem ciekłokrystalicznym jest jakby komputerem przeznaczonym do pracy w różnych warunkach (laptop), ale tylko wtedy, gdy użytkownik ma dostęp do sieci zasilającej. Komputer nie jest wyposażony w zasilanie bateryjne.
      Konstrukcja elektroniczna komputera jest zgodna ze standardem PC. Cała elektronika została umieszczona na jednej płycie drukowanej i zawiera procesor typu V20 (odpowiednik procesora Intel 8088) taktowany zegarem 4,77 MHz, pamięć RAM o pojemności 640 KB, sterownik napędów dyskowych, sterownik graficzny (CGA), interfejsy dla myszki, drukarki i transmisji szeregowej. Dodatkowo w komputerze wbudowany jest modem telefoniczny. Płyta elektroniki umieszczona jest w płaskiej obudowie, na wierzchu której umieszczono klawiaturę. Mieści się w niej także zasilacz sieciowy.
      Klawiatura komputera zakrywana jest umieszczoną na zdejmowanych zawiasach pokrywą. W wersji LCD pokrywa zawiera ekran ciekłokrystaliczny dostępny po otwarciu pokrywy. Również po otwarciu pokrywy (lub jej zdjęciu) dostępne są dwa napędy dyskowe wbudowane wewnątrz komputera. Zastosowano napędy dla dyskietek 3,5-calowych. Pozwalają one korzystać z dyskietek zapisanych (obustronnie) 720 KB informacji. W czasie pracy komputera napędy nie są "widoczne". Wymiana dyskietek jest możliwa po naciśnięciu obudowy napędu i zwolnieniu sprężynowego zatrzasku. Napęd odchyla się wówczas do góry i dostępna staje się kieszeń dyskietek. Mechanizm ten podobny jest do "kieszeni" kasety w stacjonarnych magnetofonach kasetowych. Napędy dyskietek znajdują się za klawiaturą komputera. Obok nich umieszczono zespół klawiszy funkcyjnych, które nie mieściły się po lewej stronie klawiatury.
      Klawiatura zbudowana jest z mikroprzełącznikowych styków. Są one uruchamiane dobrze profilowanymi klawiszami. Klawiatura jest pewna i wygodna, choć nie wszystkie klawisze ułożone są zgodnie ze standardem IBM PC. Dotyczy to klawiszy funkcyjnych pola numerycznego klawiatury. Ze względu na małe wymiary maszyny są one umieszczone obok przycisku spacji, po jego prawej stronie i jest ich mniej niż w klawiaturze standardowej. Klawisze te mają podwójne działanie i służą do wywoływania funkcji Scroll Lock, Num Lock, Caps Lock, Print Screen.
      Komputer SMC-210 wyposażony jest w monitor kolorowy o przekątnej ekranu 9 cali. W monitorze zastosowano kineskop typu Trinitron. Zapewnia on doskonałej jakości kolorowy obraz, mimo że sterowany jest przez kolorową kartę graficzne. Obudowa monitora zawiera specjalną podporę pozwalającą do minimum ograniczyć miejsce zajmowane przez komputer. Na żądanie użytkownika komputer może być wyposażony w monitor o przekątnej ekranu 12 lub 14 cali. Zamiennie z monitorem kolorowym można stosować ekran ciekłokrystaliczny. Instalacja ekranu LCD polega na zamianie pokrywy klawiatury i podłączeniu przewodów do specjalnego gniazda znajdującego się w tylnej części obudowy. Ekran LCD zapewnia uzyskanie obrazu o rozdzielczości 640 na 200 punktów lub 320 na 200 punktów w czterostopniowej skali szarości imitującej kolory. Konstrukcja ekranu zapewnia uzyskanie dobrego kontrastu znak - tło, szczególnie po włączeniu podświetlenia pola ekranu. Ekran podświetlany jest przez umieszczone za nim miniaturowe diody elektroluminescencyjne. Używanie ekranu LCD wymaga jednak specjalnych warunków oświetlenia zewnętrznego i praktycznie nie nadaje się do dłuższej pracy.
      SMC-210 jest komputerem o konstrukcji zamkniętej. Obudowa jest tak mała, że nie pozwala na montaż jakiejkolwiek standardowej karty rozszerzenia. Rozbudowa maszyny możliwa jest dopiero po podłączeniu do umieszczonego w tylnej ściance obudowy złącza dodatkowego pakietu sprzętowego (base station). Pakiet ten umożliwia instalowanie do czterech standardowych kart rozszerzenia jednego napędu dysku twardego i jednego napędu dyskietek 5,25 cala. Konfiguracja pakietu dobierana jest zależnie od potrzeb użytkownika. Pakiet sprzętowy nie stanowi wyposażenia podstawowego komputera SMC-210.
      Zgodność programowa komputera SMC-210 oceniana jest przez użytkowników angielskich bardzo wysoko. Komputer poprawnie pracuje ze wszystkimi programami, pozwala na wykorzystywanie programów omijających system operacyjny i bezpośrednie komunikowanie się z pamięcią ROM z BIOS lub pamięcią ekranu. Dołączana opcjonalnie do komputera myszka jest zgodna programowo z myszką Microsoft, lecz nie jest zgodna z nią sprzętowo. Myszka Sony łączona jest z komputerem za pomocą specjalnego złącza i interfejsu. Wadą komputera Sony SMC-210 jest jego wolna praca. Procesor taktowany jest zegarem 4,77 MHz. Nie przewidziano pracy z zegarem 8 MHz, tak jak w wielu innych popularnych kopiach niebieskiego standardu. Komputer SMC-210 dostarczany jest użytkownikowi z dyskietkami zawierającymi system operacyjny, interpreter GW-Basic oraz zmodyfikowaną wersją programu Microsoft Windows.
      Cena komputera, tak jak i innych wyrobów firmy, jest dość wysoka. Na rynku angielskim ceny komputera SMC-210 i jego wyposażenia są następujące:
- komputer SMC-210 z monitorem kolorowym 9-calowymi dwoma napędami dyskietek 3,5-calowych ok. ll00 funtów,
- komputer SMC-210 z ekranem LCD i dwoma napędami dyskietek 3,5-calowych ok. l300 funtów,
- pakiet sprzętowy do rozszerzenia możliwości komputera ok. 390 funtów,
- dysk twardy 20 MB 280 funtów,
- zewnętrzny napęd dyskietek 5,25 cała 160 funtów,
- myszka z oprogramowaniem 100 funtów,
- monitor kolorowy 9-calowy 390 funtów,
- monitor kolorowy 12-calowy 390 funtów,
- monitor kolorowy 14-calowy 300 funtów,
- ekran ciekłokrystaliczny 280 funtów.
      Przedstawiony komputer jest pierwszym udanym tego typu urządzeniem produkowanym przez firmę Sony. Znając szybkość działania firmy, jej jakość produkcji i konkurencyjność należy w niedługim czasie spodziewać się następnej, zmodernizowanej wersji tej maszyny.
 
ZENON RUDAK

Powiększenie