Notatnik Fana Starych Komputerów
 


ZX Spectrum +2
 

 

Bajtek 12/86 - NOWE SPECTRUM

      Na Dziewiątej Światowej Wystawie Komputerów Osobistych w londyńskiej Olimpii oznajmiono o opracowaniu nowego komputera firmy SINCLAIR SPECTRUM 128K + 2. Jest to pierwszy komputer wyprodukowany przez f-me SINCLAIR'a po wykupieniu jej przez AMSTRAD-a.
      Nowy Spectrum posiada klasyczny dla Amstrada układ - wmontowany magnetofon. Z boku komputera wbudowano również dwa porty do podłączenia drążków sterowych oraz wyłącznik do kasowania pamięci (RESET). A teraz kilka informacji szczegółowych. Pojemność pamięci RAM 128 kilobajtów, pamięć ROM - 32 kilobajty. Mikroprocesor firmy Zilog Z80A... Grafika: 256 na 192 punkty na ekranie... 16 kolorów do dyspozycji użytkownika... (osiem zasadniczych i osiem w tle). Trzykanałowy układ dźwiękowy i znane z AMSTRADA obwiednie. System kontroli jakości programów, opracowany przez firmę: SINCLAIR QUALITY CONTROL (SOC). Wreszcie komputery te mają w pełni profesjonalną klawiaturę typu QWERTY, o 58 kluczach, wśród których tylko nieliczne zachowały stare funkcje i są opisane pełnymi komendami jak: RUN, EDIT czy LOAD.
      Jak podaje wytwórca, od 1982 roku sprzedano ponad dwa miliony komputerów firmy SINCLAIR. Były wtedy prawdziwą rewelacją. Trudno jednak wycofać je z rynku właśnie ze względu na ilość sprzedanych egzemplarzy i olbrzymią ilość oprogramowania.
      Jak stwierdzono w informacji dla prasy, komputer ten budowano nie z myślą o miłośnikach gier, a raczej o poważniejszych zastosowaniach.
      Można do niego przyłączyć seryjną drukarkę, kolorowy monitor RGB, znaną z modelu 128 klawiaturę numeryczną, modem i wiele innych urządzeń peryferyjnych, których wymagają dzisiejsze komputery domowe. Dla użytkowników o wyrobionym smaku muzycznym przewidziano możliwość podłączenia syntetyzera muzycznego (poprzez port MIDI) i odtwarzania (przez wzmacniacz stereofoniczny) skomponowanych symfonii.
      SPECTRUM 128K +2 jest kompatybilny z INTERFACE 1. Wspomniany wyżej system kontroli jakości SQC oznacza, że programy opatrzone tym skrótem zostały sprawdzone przez fachowców Clive'a Sinciair'a z całą pewnością będą działały w nowym komputerze.
      Nim nowe dziecko Sinclair'a pokaże się na polskim rynku musimy zadowolić się tą skąpą informacją.
 
Tomasz Pyć

Powiększenie
 
 


Komputer 4/87 - ZX Spectrum +2

      ZX Spectrum to chyba najpopularniejszy komputer domowy w naszym kraju. Obecnie zaczyna się pojawiać na rynku jego najnowsza wersja, produkowana pod starą nazwą ale przez innego producenta. Sir Clive Sinclair stworzył całą rodzinę komputerów ZX Spectrum od pierwszego ZX 80 do ostatniego ZX Spectrum 128K. Niepowodzenia z wprowadzeniem modelu QL i zaangażowanie ogromnych kapitałów w konstrukcję i produkcję mikrosamochodzików elektrycznych zmusiły Clive'a Sinclaira do sprzedaży wytwórni komputerów. Nowym właścicielem został Alan Shugar, szef firmy Amstrad. Wydawało się w tym momencie, że era ZX Spectrum jest już zakończona. Tak się jednak nie stało. Nowy producent nie tylko utrzymał w produkcji ostatni model ZX Spectrum 128K, ale jeszcze, korzystając ze swoich doświadczeń, zmodernizował go. Produktem tym jest komputer ZX Spectrum +2.
      Redakcja nasza otrzymała do testowania ten komputer od pana Andrzeja Łukomskiego, właściciela firmy wysyłkowej Polanglia Ltd.58 St.Mary's Road, Londyn W5 5EX, tel:8401715, telex: 946581PolanG.
      ZX Spectrum +2 to jakby dwa komputery w jednej obudowie, "stary" ZX Spectrum 48K oraz nowy ZX Spectrum 128K z wbudowanym magnetofonem kasetowym.
      Komputer wyposażony jest w procesor Z80A taktowany zegarem 3,54MHz. Pamięć ROM ma pojemność 32KB i jest podzielona na dwie niezależne od siebie części po 16KB. ROM1 zawiera system operacyjny i interpreter języka Basic z wersji ZX Spectrum Plus, ROM2 zaiwera system operacyjny, interpreter języka Basic oraz procedury obsługi interfejsów dla wersji ZX Spectrum 128K. Pamięć ROM zajmuje obszar od adresu 0000H do 3FFFH przestrzeni adresowej procesora Z80. W zależności od wybranej wersji dołączony jest ROM1 lub 2. System operacyjny wersji 128Basic umożliwia programowe przejście w dowolnej chwili do wersji 48Basic (instrukcja SPECTRUM). Przejście powrotne możliwe jest tylko przez zresetowanie komputera. Po uruchomieniu lub zresetowaniu zawsze zgłasza się system w wersji 128Basic.
      Pamięć RAM ma pojemność 128 KB i podzielona jest na 16-kilobajtowe „strony”. Procesor Z80 adresuje obszar 64 KB, co powoduje, że powiększona pamięć RAM (80 KB) wykorzystywana jest częściowo przez edytor systemu operacyjnego wersji 128Basic oraz jako Ramdysk i praktycznie nie jest dostępna w inny sposób dla użytkownika. Rysunek przedstawia sposób wykorzystania pamięci RAM modeli +2. Obszar zaciemniony wykorzystywany jest przez wersję 48Basic (komputer ZX Spectrum Plus). Wykorzystanie pamięci RAM przez wersję 1 28Basic jest dość skomplikowane. Polega na przełączaniu stron nr 7 i 0. Strona nr 7 używana jest przez edytor ekranowy wersji 1 28Basic i po zakończeniu edycji zamieniana jest ze stroną nr 0. Strony 7 i 0 umieszczone są na końcu fizycznej pamięci adresowanej przez procesor Z80 (adres C000H da FFFFH). Komputer +2 współpracuje z obszarem Ramdysku tak jak z magnetofonem. Zapis i odczyt tego obszaru dokonywany jest systemem transmisji szeregowej (nie używany jest kanał DMA - bezpośredniego dostępu do pamięci). Zbiory (programy w języku Basic, dane, tablice) wywoływane są z Ramdysku nazwami nadanymi im przy zapisie przez użytkownika. System zapewnia odczytanie katalogu Ramdysku, jednak bez podawanych długości zbiorów. Do współpracy z Ramdyskiem służą wszystkie komendy obsługi pamięci zewnętrznej: LOAD, SAVE, MERGE zakończone wykrzyknikiem. Do odczytu katalogu służy instrukcja CAT!, do kasowania zbiorów tego obszaru pamięci instrukcja ERASE!. Wykorzystanie Ramdysku możliwe jest tylko w wersji 128Basic.
      Opierając się na swoich doświadczeniach z modeli CPC firma Amstrad wbudowała do nowego Spectrum dobrej jakości magnetofon kasetowy typu data recorder. Wybór magnetofonu kasetowego a nie napędu dyskowego nie dziwi. Całe oprogramowanie komputerów Spectrum dostępne jest prawie wyłącznie na taśmach kasetowych. Stosowanie innego nośnika utrudniłoby dostęp do programów. Zastosowany magnetofon jest „wyrozumiały” i umożliwia czytanie zapisanych z rożnym poziomem taśm. Magnetofon nie posiada funkcji autostop oraz nie umożliwia wyszukiwania początków programów na taśmie. Drugim ważnym elementem przejętym od komputerów serii CPC Amstrada jest klawiatura. Nowy Spectrum ma po raz pierwszy przyzwoitą klawiaturę. Klawisze są dobrze ukształtowane, pewne, nie przechylają się na boki, nie ma możliwości naciśnięcia kilku z nich na raz. Klawiatura umożliwia pracę z tekstem. Nowa klawiatura posiada oznaczenia tylko literowe (poza klawiszami funkcyjnymi jak Caps Shift, Edit, Enter itp). Brak na niej mnogości opisów, jakie występowały w poprzednich wersjach ZX Spectrum. Sytuacja taka spowodowana zastała zastosowaniem innego edytora interpretera języka Basic dla wersji 128Basic Edytor jest pełnoekranowy (podobnie jak w Amstradach, Commodore czy Atari) i umożliwia wpisywanie słów kluczowych „po literce”. Gdy przełączymy komputer na wersję 48Basic, mamy do czynienia z edytorem dobrze znanego „starego” Spectrum. W instrukcji obsługi umieszczono rysunki rozmieszczenia poszczególnych funkcji na klawiaturze modelu + 2.
      Możliwości dźwiękowe ZX Spectrum były zawsze dość niewielkie. Spectrum posiadał mały głośnik, który był sterowany jednokanałowym generatorem dźwięku. W modelu + 2 zastosowano programowalny układ AY-3-891 2 będący trzykanałowym generatorem dźwięku wzbogaconym o modulację ADRS (narastanie, opadanie, wybrzmienie, podtrzymanie) dźwięku. Układ ten daje możliwości tworzenia dźwięku podobnie jak w komputerach Commodore i Atari. Z poziomu języka Basic (tylko w wersji 128Basic) sterowanie generatorem odbywa się za pomocą instrukcji PLAY. W instrukcji PLAY umieszcza się literowe nazwy, kolejność, określa się cyfrowo wybraną oktawę, tempo i długość brzmienia dźwięku. Tak zapisany ciąg liter i cyfr określa sekwencję dźwiękową wykonywaną następnie przez generator. Posługiwanie się literowymi nazwami poszczególnych dźwięków jest łatwe i odpowiada przyjętemu zapisowi muzycznemu. Układ AY-3-8912 oprócz funkcji generatora dźwięku spełnia rolę układu wejścia-wyjścia i obsługuje interfejs RS 232, w jaki wyposażony jest ZX Spectrum +2. Interfejs ten przeznaczony jest do współpracy komputera z drukarką lub syntezatorem muzycznym. Interfejs RS 232 modelu +2 może zastać skonfigurowany tak, że stanowi interfejs standardu Midi. Nowy Spectrum został wyposażony w zestaw interfejsów ułatwiających korzystanie z komputera. Wspomniałem już o możliwości współpracy z drukarką. Instrukcja FORMAT umożliwia dopasowanie szybkości transmisji danych z komputera do standardu pracy drukarki. Zastosowano wyjście generatora dźwięku umożliwiające współpracę komputera ze wzmacniaczem akustycznym. Zmodyfikowano modulator obrazu telewizyjnego tak, że dźwięk przesyłany jest do odbiornika telewizyjnego przez wejście antenowe i słyszalny jest w głośniku telewizora. Model + 2 nie ma wbudowanego głośnika. Oprócz wyjścia telewizyjnego wysokiej częstotliwości wyposażono nowy Spectrum w wyjście niskiej częstotliwości (composite video) oraz wyjście RGB TTL. W ZX Spectrum + 2 umieszczono port joysticka (dwa gniazda typu D 9 stykowe). Port ten pracuje w każdej wersji komputera według standardu Interfejsu 2 przeznaczonego dla ZX Spectrum Plus. Możliwe jest jednak stosowanie tylko joysticków o oznaczeniu SJS1 produkowanych i sprzedawanych w sieci Amstrada. Innego typu joysticki nie mogą być stosowane ze względu na inne połączenie końcówek złącza joystick - komputer. Wydaje się, że jest to próba wymuszenia przez producenta dodatkowego zysku ze sprzedaży nietypowych urządzeń zewnętrznych. Przy modernizacji komputera nie zadbano o umieszczenie zasilacza sieciowego wewnątrz obudowy. Zasilacz nadal jest elementem zewnętrznym. Nie wbudowano również wyłącznika zasilania i wyłączanie komputera polega na wyjęciu wtyku zasilania z gniazda w komputerze. Obudowa komputera wykonana jest z ciemnoszarego tworzywa sztucznego. Charakter i linia graficzna obudowy przypominają komputery serii CPC Amstrada.
      Po włączeniu zasilania na ekranie zgłasza się okienko z menu. Użytkownik może wybrać procedurę ładowania programu z taśmy, wersję 128Basic, kalkulator lub wersję 48Basic. Opcja kalkulatora służy do szybkich obliczeń nawet skomplikowanych wyrażeń algebraicznych. Używając kalkulatora użytkownik zwolniony jest z każdorazowego wpisywania instrukcji PRINT przed działaniem arytmetycznym. Zapisany na ekranie wynik może być dalej przekształcany kolejnymi działaniami. W czasie pracy w wersji 1 28Basic naciśnięcie klawisza EDIT powoduje wyświetlenie okna z dodatkowym menu. Funkcje tego menu to przenumerowywanie linii zapisanego programu (RENUMBER), utworzenie małego okna w dole ekranu dla wpisywania linii programu (SCREEN), co umożliwia kontrolę posługiwania się funkcjami graficznymi. Tworzone rysunki pozostają na ekranie, a nowe linie lub linie poprawiane wyświetlane są w dolnej części ekranu. Okno edytora umożliwia czytanie jednej linii i wpisywanie następnej. Po akceptacji linii jest ona wyświetlana na dole ekranu. Ponowne wywołanie okna OPTIONS klawiszem EDIT umożliwia powrót do edytora pełnoekranowego funkcją EXIT. Następną funkcją menu OPTIONS jest opcja PRINT. Funkcja ta powoduje wydruk lislingu wpisywanego programu na drukarce.
      Dla zapewnienia prawidłowego zestrojenia telewizora lub monitora z komputerem równoczesne naciśnięcie klawisza BREAK i przycisku RESET powoduje wywołanie testowego obrazu kontrolnego. Obraz kontrolny składa się z pionowych pasów we wszystkich dostępnych kolorach oraz z kilku wierszy wypełnionych cięgiem cyfr. Wraz z obrazem kontrolnym emitowany jest przerywany sygnał dźwiękowy o częstotliwości 1 kHz. Na zakończenie kilka uwag. Na pochwałę zasługuje zastosowanie dobrej klawiatury, szkoda, że komputery ZX Spectrum nie miały jej wcześniej. Obecnie klawiatura umożliwia pracę z tekstem lub dużą ilością danych wpisywanych do arkuszy obliczeniowych czy baz danych. Świetnym pomysłem jest wbudowanie magnetofonu w jedną obudowę z komputerem. Niestety brak licznika i funkcji wyszukiwania początków programów (takie rozwiązania stosowane są powszechnie w tanich magnetofonach przeznaczonych do współpracy z komputerami) nie podnosi jakości pracy komputera. Zastosowano szereg interfejsów nieobecnych dotąd w wersji podstawowej. Port joysticka wymaga użycia konkretnego joysticka, nie jest to rozwiązanie dobre. Wyjście sygnału wizyjnego i sygnały RGB podnoszą jakość obrazu, co należy przyjąć z zadowoleniem. Interfejs RS 232 pracuje tylko jako interfejs drukarki i to jedynie w wersji 128Basic. Współpraca z drukarką jest w komputerze ZX Spectrum +2 pewnym nieporozumieniem. Dostępne interfejsy równoległe (Centronics np. Kempston) pracują tylko w wersji 48Basic. Wersja 128Basic używa funkcji LPRINT, LIST, COPY tylko przez interfejs RS 232. Nie ma możliwości skorzystania z interfejsu równoległego do wydruku listingu czy tekstu przy pracy w wersji 128Basic. Każda wersja 128 lub 48Basic używa innego interfejsu do współpracy z drukarką. Zaszło tu chyba jakieś trudne do wytłumaczenia nieporozumienie. Osobiście widziałbym chętnie wbudowany interfejs standardu Centronics (równoległy) działający z każdą wersją komputera +2 (prawie wszystkie popularne drukarki wyposażono są w taki interfejs). Tak jak w poprzednich wersjach ZX Spectrum, wszystkie urządzenie zewnętrzne muszą być dołączane za pomocą interfejsów zakładanych na dostępną w tylnej ściance komputera szynę systemu. Napotykamy jednak tu pewien kłopot. Jeden z sygnałów - BUSACK - na szynie ZX Spectrum +2, ma inną polaryzację niż ten sam sygnał w poprzednich wersjach ZX Spectrum. Czyżby podobna sytuacja jak z joystickiem? Powoduje to, że sprzedawana w sklepach Centralnej Składnicy Harcerskiej stacja dyskietek firmy Timex do komputerów ZX Spectrum nie pracuje z komputerem ZX Spectrum + 2. Komputer po podłączeniu stacji zawiesza się. W czasie posługiwania się bogatym oprogramowaniem rodziny ZX Spectrum należy pamiętać o wybraniu wersji pracy komputera + 2 dla jakiej posiadamy program. Wersje programów dla ZX Spectrum Plus (48K) nie muszą dać się wczytać przez wersję 128Basic i mogą nie pracować.
 
Podsumowanie
      ZX Spectrum +2 to spadkobierca wszystkich zalet i wad swoich poprzedników. Wprowadzone modernizacje nie są w stanie przysporzyć mu wielu nowych zwolenników. Nie poprawiono grafiki i sposobu wykorzystywania barw. Nie ma jeszcze zbyt bogatego oprogramowania stosującego rozbudowany generator dźwięku czy korzystającego w pełni z Ramdysku. Programy pisane dla starszych wersji będą pracowały tak samo w modelu +2 jak i w poprzednich modelach (Plus i 48K). Stosowanie różnego rodzaju interfejsów jest ograniczone a często niemożliwe. Jedynym atutem korzystania z tego komputera jest dostęp do bogatego oprogramowania, jakie ma ZX Spectrum.
 
      Zalety komputera ZX Spectrum +2
- dobra klawiatura,
- wbudowany magnetofon,
- wyjście sygnału wideo RGB,
- trzykanałowy generator dźwięku,
- rozbudowana pamięć RAM z możliwością wykorzystania Ramdysku,
- edytor pełnoekranowy.
 
      Wady komputera ZX Spectrum +2
- brak licznika w magnetofonie,
- osobny zasilacz sieciowy,
- niestandardowe połączenia joysticków,
- trudności w podłączeniu istniejących urządzeń peryferyjnych,
- różny sposób współpracy z drukarką dla każdej wersji komputera,
- odmienna od dotychczasowej polaryzacja sygnałów szyny systemu.
 
ZENON RUDAK

Powiększenie
 
Powiększenie
 
Powiększenie
 
Powiększenie
 
Powiększenie
 
Powiększenie
 


Bajtek 04/87 - Spectrum 128 +2

      Test przeprowadzono na komputerze ofiarowanym przez pana Andrzeja Łukomskiego, szefa brytyjskiej firmy wysyłkowej POLANGLIA London W5 5EX 58 St. Mary's Road, tel. 018401715. Serdecznie dziękujemy.
      Komputer Spectrum 128 +2 jest rozwinięciem znanego już z wielu publikacji, również w Bajtku, Spectrum 128.
      Przypomnijmy w skrócie jakimi zaletami charakteryzuje się rodzina Spectrum 128 w stosunku do Spectrum +:
128k pamięci RAM, 32k pamięci ROM
wyjście RGB, RS232, wyjście MIDI, trójtonowy generator dźwięku z możliwością prostego programowania obwiedni, 2 rodzaje pracy: BASIC 48 - nie zmieniony i BASIC-128 z poprawionym edytorem, zainstalowanym RAM-DYSKIEM wzbogacony o rozkazy pozwalające na obsługę generatorów oraz RAM-DISC-u.
 
PIERWSZE WRAŻENIE
      Po włączeniu komputera pierwsza niespodzianka; na dole ekranu zamiast znanego Sinclair Research pojawia się napis: C 1986 C 1982 Amstrad Consumers Electronics plc.
      W pierwszej kolejności wykonaliśmy standardowe testy sprawdzające szybkość działania BASIC-a. W porównaniu ze zwykłym Spectrum 48 nie stwierdziliśmy żadnych różnic. Według wcześniejszych zapowiedzi, nowy Spectrum miał mieć wbudowany mikroprocesor Z-80H, taktowany zegarem 8 MHz. Niestety zrezygnowano z tej zmiany i zastosowano sprawdzony Z-80A (4 MHz). Testy wykazały również, że błędy istniejące w ROM-ie starego Spectrum zostały powielone.
 
KLAWIATURA
      Układ klawiatury ZX Spectrum + został zachowany (58 klawiszy w układzie QWERTY). Wprowadzono jednak nowy, bardziej ergonomiczny wygodny profil klawiszy. Nowy producent założył, że będziemy programować w BASIC-u jedynie w opcji 128 i nie umieścił na klawiszach słów kluczowych (!). Wyróżniono jedynie klawisze LOAD, CODE i RUN.
      Mechanizm klawiatury rozwiązano podobnie jak w starym Spectrum. Jest to więc tradycyjna klawiatura foliowa, lecz - tym razem - czterowarstwowa. Dzięki zastosowaniu sprężynek amortyzujących klawisz po naciśnięciu nie wywiera bezpośredniego nacisku na folię kontaktową co przedłuża jej żywotność. Klawiatura +2 nie będzie jednak tak trwała i "pewna" jak chociażby Commodore 64.
      Podobnie jak w modelu 128 istnieje możliwość podłączenia dodatkowej klawiatury numerycznej. Nie stanowi ona jednak standardowego wyposażenia komputera i nie mieliśmy możliwości jej przetestowania.
 
MAGNETOFON
      Magnetofon uproszczono do granic możliwości. Stanowi on najsłabszy element nowego Spectrum. Zadziwiający jest brak licznika obrotów lub chociażby podsłuchu przy przewijaniu. Wyeliminowanie regulacji poziomu głośności i barwy zmusza użytkownika do korzystania jedynie z programów firmowych bądź nagrywanych na wbudowanym magnetofonie. Próba wczytania programu zapisanego na innym magnetofonie w wielu przypadkach kończyła się niepowodzeniem. Zdrowy rozsądek nakazywałby podłączenie magnetofonu zewnętrznego. Takiej możliwości nie ma, gdyż producent zapomniał (!) o wyprowadzeniu gniazd EAR i MIC. Gniazda te używane były również jako wejścia sygnału w wielu programach Spectrum 48 np FRQ - miernik częstotliwości, Sound Scanner, oraz pozwalały dołączyć pióro świetlne.
      Przewijanie taśmy jest bardzo wolne, dla przykładu kaseta C-60 przewija się o 60 proc. wolniej niż np. w Amstradzie 464. Brak Auto-Stopu przy przewijaniu może spowodować uszkodzenie silnika, mechanizmu prowadzącego, a nawet doprowadzić do zerwania taśmy. Rolka dociskająca taśmę jest dość mała i wymagać będzie regularnego czyszczenia. Pamiętajmy, że programy dla wersji 128, wykorzystujące całą pamięć komputera, będą wymagały 10 minut niezawodnej pracy tego urządzenia.
 
WEJŚCIA/WYJŚCIA
      Poza gniazdami magnetofonowymi (z których producent zrezygnował) Spectrum 128 +2 zachowuje wszystkie wyjścia starego Spectrum 128: RGB (wyj. monitorowe), RS-232, MIDI, wyjście AUDIO, złącze krawędziowe wyjście dla klawiatury cyfrowej.
      Nie łudźmy się jednak, że interface MIDI umożliwi nam pełną współpracą z instrumentem muzycznym posiadającym tę opcję. Po zdjęciu pokrywy i dokładniejszym przyjrzeniu się płytce nie dostrzegliśmy transoptora, charakterystycznego elementu tego interface'u. Przy takim rozwiązaniu nie możemy doprowadzać i przetwarzać w komputerze żadnych sygnałów wysyłanych na wyjście MIDI przez instrument muzyczny. Niezgodne z normą jest również samo gniazdo MIDI.
      W odróżnieniu od wszystkich poprzednich wersji nareszcie wyprowadzono wejścia dla drążków sterowych. Niestety nasz stary wysłużony Ouickshot II nie zadziałał. Napis na obudowie wyjaśnił nasze wątpliwości. Brzmiał on: UŻYWAJ TYLKO DRĄŻKÓW STEROWYCH SINCLAIR SJS1. Sprzedaż wiązana? Koszt specjalnego drążka 13f. Na szczęście instrukcja obsługi informuje jakich zmian dokonano, co pozwoliło nam wykonać odpowiedni kabel przejściowy. Drążki sterowe pracują w opcji SINCLAIR 2 (IN 61438, IN 63486). Większość programów, szczególnie starszych, nie ma zdefiniowanej tej opcji po wybraniu funkcji Joystick ustawia opcję KEMPSTON.
      Zamontowanie interface'u RS-232 pozwala nam teoretycznie na współpracę ze sprzętem peryferyjnym przystosowanym do tego standardu. Niestety kolejne niestandardowe gniazdo uniemożliwiło nam sprawdzenie tych możliwości.
      W nowym Spectrum zachowano nie zmienione złącze krawędziowe, niestety, drukarka Seikosha GP-50S, którą podłączyliśmy, pracowała poprawnie jedynie w opcji "BASIC 48".
 
CO NOWEGO POD OBUDOWĄ
      W Spectrum +2 zastosowano nowe pamięci o pojemności 64K (4164) zasilane napięciem +5V. Wyeliminowanie pamięci 16K (4116) zasilanych trzema napięciami (-5, +5, +12) z pewnością poprawi żywotność komputera, gdyż główną przyczyną uszkodzeń Spectrum były awarie przetwornicy napięcia pracującej na granicy przeciążenia. Układy ULA oraz ROM umieszczono na podstawie. Specjalizowany układ ULA zaopatrzono w oddzielny radiator zabezpieczający kość przed przegrzaniem.
      Nowym układem - w stosunku do wersji 48 - jest generator dźwięków AY 3-8912. Ma on możliwość wyprowadzenia sygnału STEREO (rozwiązanie takie przyjęto już w CPC 464) niestety w +2 wyjścia trzech generatorów zostały zwarte i doprowadzone jako sygnał monofoniczny do gniazda "SOUND".
      Podobnie jak w Spectrum 128 zrezygnowano z głośnika, co sprawi nieco kłopotów posiadaczom telewizorów niepracujących w systemie PAL.
 
INSTRUKCJA OBSŁUGI
      W odróżnieniu od kilkustronicowej instrukcji do Spectrum 128, do nowego modelu dołączony jest podręcznik o objętości 200 stron, zawierający m.in. nową listę zmiennych systemowych oraz opisy i wartości sygnałów na poszczególnych złączach. Nie ustrzeżono się jednak przed starym błędami. Podobnie jak w instrukcji do Spectrum 48, w opisie złącza krawędziowego podano nieistniejące napięcie -12 V na pinie 22.
 
PODSUMOWANIE
      Spectrum 128+2 nie prezentuje zachwycających, nowych rozwiązań technologicznych, zachowując niestety stare błędy Sinclaira. Podstawowym atutem tego komputera jest dość niska cena (135f w firmie POLANGLIA). Ważna również jest kompatybilność z najpopularniejszym dotychczas w Polsce mikrokomputerem i rzeczywiście wygodniejsza klawiatura.
 
Sławomir Polak
Tadeusz Szudrawski

Powiększenie
 
Powiększenie
 


Moje zdjęcia

Powiększenie

      Przyzwoita klawiatura, wbudowany magnetofon, pewne działanie... Tego brakowało wcześniej...