Home » 2017 » luty

Monthly Archives: luty 2017

KARTKA Z KALENDARZA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM KS. STANISŁAWA ZIELIŃSKIEGO

W STRÓŻY

 

 27 luty 2017 r. (poniedziałek)

 

DZIEŃ

LEKKIEGO TORNISTRA

 

Odchudzamy szkolne plecaki

W trosce o zdrowie uczniów naszej szkoły dnia 17.02.2017 r. zorganizowano akcję z cyklu „ważenie tornistrów”, mającą na celu wypracowanie nawyku noszenia lekkiego tornistra i wyeliminowanie z niego niepotrzebnych rzeczy.

Obejmowała ona ważenie plecaków dzieci z klas I- VI.

Wyniki dla klas I III:

Najwyższa waga plecaka z zawartością wystąpiła w klasie 3b (5,20 kg), a najniższa w klasie 1a i 2a (1,80 kg).

Wyniki dla klas I- VI:

Najwyższa waga plecaka z zawartością wystąpiła w klasie 6b (8,50 kg), a najniższa w klasie 6a (2,20 kg).

Co dzieci noszą zbędnego?

  • niepotrzebne książki i ćwiczenia
  • po kilka piórników
  • zabawki

Akcja pokazała, że w dalszym ciągu należy zwrócić uwagę dzieci oraz rodziców, aby zabierały do szkoły właściwe podręczniki, korzystały z możliwości pozostawiania rzeczy w szafkach szkolnych. Należy także pamiętać o doborze właściwego  tornistra dla dziecka biorąc pod uwagę jego ciężar własny. Waga tornistra powinna wynosić około 10% wagi dziecka.

 

Konkursy

Drodzy uczniowie,

w związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Patrona Szkoły zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w dwóch, specjalnie dla was zorganizowanych konkursach:

  • konkurs plastyczny „Ksiądz  Stanisław Zieliński”
  • konkurs literacki „List do patrona”

W celu zapoznania się z regulaminami konkursów zapraszany do odwiedzenia zakładki „konkursy” na naszej stronie.

Poczta Walentynkowa

      Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, obchodzonych 14 lutego w szkołach, jest niewątpliwie Poczta Walentynowa, za pomocą której osoby zakochane i nie tylko… przesyłają sobie życzenia. W tym roku w organizację Walentynek w naszej szkole  czynnie zaangażowały się uczennice z klasy VI a pod opieką wychowawcy p. Łukasza Kiełba. Dla podkreślenia uroku tego dnia o wystrój korytarza zadbały p. Edyta Powęska i p. Katarzyna Zielnik.

      Uczniowie naszej szkoły kilka dni wcześniej zostali  poinformowani przez pracowników Poczty Walentynkowej o przygotowanie kartek z życzeniami i zaadresowanie do wybranych osób. Także w  świetlicy szkolnej  powstało wiele pięknych własnoręcznie wykonanych walentynek. W dniu 13 lutego skrzynka Poczty Walentynkowej  była dostępna na dolnym i górnym korytarzu szkoły, dodatkowo korespondencja była zbierana przez pracowników poczty, którzy odwiedzali klasy by uczniowie mogli wrzucić liściki. W Dzień Zakochanych 14 lutego do skrzynki trafiały już ostatnie kartki, następnie przesyłki zostały posegregowane i dostarczone do adresatów. Wychowankowie  naszej szkoły nie zapomnieli też o nauczycielach, którzy otrzymywali nawet po kilka kartek z życzeniami.

Katarzyna Zielnik

 

 

 

 

Tenisiści na medal

W dniach 9 i 10 lutego 2017r. reprezentacje chłopców i dziewcząt z naszej szkoły, wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym, które odbyły się w Liśniku Dużym.

Wśród dziewcząt większy sukces odniosła nasza młodsza drużyna w składzie Patrycja Król i Ania Biegaj. Dziewczęta te zajęły III miejsce w swojej kat. wiekowej. Ich starsze koleżanki: Maryla Michałek i Emilia Rycerz uplasowały się na IV pozycji.

Wśród chłopców już kolejny raz w powiecie nie mieli sobie równych Szymon Kaźmierak i Bartek Wielgus, którzy zwyciężyli w najmłodszej kat. wiekowej. Ich starsi koledzy uplasowali się z kolei na V pozycji.

Po tych zawodach nasza szkoła wśród wszystkich szkół powiatu kraśnickiego zajmuje bardzo wysokie II miejsce w punktacji prowadzonej w ramach PWSSz w roku szkolnym 2016/2017.

Dziękujemy naszym reprezentantom i życzymy im kolejnych sukcesów.

Łukasz Kiełb

Lekki Tornister

Nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu „Lekki Tornister”.

W projekcie tym biorą udział klasy I-III. Jego organizatorem jest  Fundacja Rosa, Fundacja  Sensoria z siedzibą we Wrocławiu oraz Główny Inspektorat Sanitarny z siedzibą w Warszawie.

Celem projektu jest:
Rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.

Projekt „Lekki Tornister” skierowany jest do uczniów i ich rodziców. Założeniem tego projektu jest szczególne zwrócenie uwagi na problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów, a co za tym idzie ryzyko powstawania u nich wad postawy. Chcemy zwrócić uczniom uwagę na problem ich ciężkich tornistrów. Zapoznać z 10 zasadami zdrowego kręgosłupa. Pokazać jakie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup możemy wykonywać zarówno w szkole, jak i w domu. A przede wszystkim zwrócić uwagę na rzeczy zbędne, które „przychodzą” do szkoły w tornistrach razem z najmłodszymi.

Więcej informacji o projekcie na stronie http://lekkitornister.org

Dokarmianie ptaków

Zima to trudny czas dla ptaków. Dzieci uczęszczające do świetlicy pamiętają o naszych małych przyjaciołach, którzy zwłaszcza w zimowym okresie, potrzebują naszej pomocy. Grupa świetlicowa postanowiła systematycznie dokarmiać ptaki w okolicy szkoły. Zawiesiliśmy karmnik. Przynosimy ziarno, wieszamy specjalne kule z pokarmem, a dla sikorek wieszamy słoninkę. Aby zawsze pamiętać o swoich zobowiązaniach wykonaliśmy gazetkę w świetlicy szkolnej, która nam o nich przypomina.

K. Pytlak

 

Zaśpiewajmy Małemu…

Ja co roku w naszej szkole odbył się Klasowy Koncert Kolęd. W dniu 13 stycznia 2017 roku cała Społeczność Szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać kolęd i pastorałek śpiewanych przez uczniów klas I – VI przygotowanych pod czujnym okiem  wychowawców. Każda klasa  starały się jak najlepiej zaprezentować swój utwór przygotowując ciekawe aranżacje sceniczne na przykład stroje, czy scenki biblijne. Występy  uczniów bardzo się podobały, zwłaszcza występy klas młodszych, które nagradzano gromkimi brawami. Bardzo dziękujemy uczniom i wychowawcom za trud i prace włożoną w zaśpiewanie przygotowanych przez siebie kolęd i pastorałek.

 Marzena Jóźwicka

 

Bal na 47 chromosomów i zajęcia z pierwszej pomocy w Lublinie

        4 grudnia chór szkolny oraz chętni uczniowie z klasy integracyjnej, jak co roku wybrali się na choinkę, by śpiewać i bawić się z dziećmi chorymi na choroby genetyczne. Kierownikiem naszej wycieczki była jak zawsze p. J. Kotuła wraz z opiekunami: p. A. Wierzchowiakiem – opiekunem występu artystycznego, p. A. Myszak, A. Chodara i M.Kozłowska. Jak co roku nie pojechaliśmy do dzieci z pustymi rękami. Oprócz wcześniejszej zbiórki maskotek, słodyczy i pieniędzy z kawiarenki na słodycze do paczek dla dzieci, rodzice uczniów oraz nauczyciele zaoferowali pyszne domowe ciasto i owoce, na poczęstunek dla wszystkich biorących udział w choince.

        Zanim dotarliśmy na choinkę, dzięki p. Asi, trafiliśmy na warsztaty odbywające sięw Tarasach Zamkowych nt. budowy ciała ludzkiego. Zobaczyliśmy m.in. jak wygląda mózg człowieka, jak żyły pompują krew, przypomnieliśmy sobie budowę szkieletu człowieka oraz jego organy wewnętrzne. Najfajniejszym punktem tego programu okazał się pokaz udzielania pierwszej pomocy, gdzie uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pomocy potrzebującym, a najbardziej aktywni, poćwiczyć resuscytację na przygotowanym fantomie.

        Naładowani pozytywną energią i z dobrym humorem udaliśmy się na Miasteczko Akademickie, gdzie na hali sportowej czekały na nas dzieci, zaprzyjaźnieni z naszą szkołą studenci na czele z profesorami Anną i Januszem Kockimi. Nasz chór szkolny swoim występem rozbawił wszystkich tak, że  do piosenki „Pędzą, pędzą sanie…” zaczął nagle padać sztuczny śnieg, a Św. Mikołaj przyszedł zobaczyć co się dzieje i pomagał dzwonić dzwonkiem. Bawiliśmy się wszyscy razem na nadmuchanych zjeżdżalniach, braliśmy udział w zabawach zorganizowanych przez Klub Animatorów „Klanza”, a na koniec wszystkie grzeczne dzieci dostały paczki od Mikołaja oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

        Dziękujemy opiekunom za opiekę i poświęcony swój wolny czas, rodzicom z klasy Va za pyszne przygotowane ciasto, paniom z Tarasów Zamkowych za wykład i przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy, studentom z Uniwersytetu Medycznego za wspaniałą, wspólną zabawę, w której wspólnie z podopiecznymi Zakładu Genetyki mogliśmy po raz kolejny uczestniczyć.

       Ten wspólnie spędzony czas, nie tylko nas integruje, ale uczy pokory i spojrzenia na niektóre rzeczy z innej perspektywy.

        Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jak się bawiliśmy zapraszamy na stronę facebooka naszej szkoły.

Do zobaczenia za rok

A. Chodara

Biała Szkoła  2017

Już trzeci raz 30 uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Zielińskiego w Stróży uczestniczyło w zajęciach Białej Szkoły w Krasnobrodzie w dn. 28.01.-30.01.2017r.

W tym roku byli to uczniowie klas: VIa, Va, Vb, IVb, IIIa i IIa. Tam pod opieką trzech instruktorów oraz nauczycieli p. Ewy Kret i p. Marzeny Jóźwickiej nabywali oraz doskonalili umiejętności jazdy na nartach i desce snowboardowej. Zajęcia odbywały się na stoku narciarskim Jacnia.

Jednak Biała Szkoła to nie tylko nauka i doskonalenie sportów zimowych. To także poznanie najpiękniejszych zakątków Polski. Tym razem szlakiem turystycznym biegnącym przez las uczniowie dotarli do kapliczki św. Rocha. Trasa ze względu na duże ilości śniegu była bardzo trudna. Jednak  warto było pokonać wszystkie utrudnienia, aby zobaczyć prześliczną kapliczkę położoną w środku lasu. Wyprawa do kapliczki zakończona została wieczornymi ,,podchodami”, które wszyscy będą długo pamiętać. Biała Szkoła to także zajęcia kulinarne ,,Kuchcikowo”, nauka piosenek turystycznych oraz różnorodne zabawy integracyjne.

Wszyscy uczestnicy oprócz tego, że nabyli nowe sportowe umiejętności, uczyli się też bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Mimo zmęczenia do domów wrócili bardzo zadowoleni, planując już następny wyjazd.

Organizator wyjazdu: Ewa Kret