Home » Erasmus +

Erasmus +

Opis projektu
“To horizon and beyond’’ 

o numerze FR01-KA229-062342

realizowanego w ramach programu ERASMUS+

w latach 2019 – 2022

Celem projektu jest kształcenie uczniów poprzez podróże, wzbogacanie ich o nowe, ciekawe doświadczenia podróżnicze oraz odkrywanie świata.
Projekt jest ściśle związany z 500 – leciem odkrycia drogi do Indii przez Magellana oraz wynalazkami z XV/XVI wieku, które zmieniły świat. Nawiązuje również tematem do słynnych odkrywców w danym kraju.

Każdy z krajów partnerskich ma większy lub mniejszy związek Magellanem np. teza wysunięta przez polskiego astronoma Mikołaja Kopernika o kulistości Ziemi została potwierdzona przez portugalskiego żeglarza.

Tak jak Magellan wyruszył w nieznane z załogą na 5 statkach, tak 5 szkół bierze udział w projekcie: z Francji – Rieux Minervois, Portugalii – Lisbona, Rumunii – Targu Bujor, Włoch – Lampedusa oraz z Polski – Stróża.

Projekt będzie trwał 2 lata i zakłada udział uczniów w wieku 12-15 lat.

W trakcie trwania projektu odbędzie się 5 Mobilności uczniów do:

  1. Portugalii – marzec 2020 (zrealizowane)
  2. Francji – marzec 2022
  3. Polski – kwiecień 2022 (gościmy u nas)
  4. Rumunii – maj 2022
  5. Włoch – czerwiec 2022

Na każdą Mobilność zostanie zabranych 5 uczniów pod opieką 2 nauczycieli.

Uczniowie będą odkrywać świat wykorzystując wyobraźnię oraz literaturę. Podczas każdej Mobilności uczniowie będą prowadzić dzienniki podróży zapisując przebieg podróży i pobytu w danym kraju.

*Uczniowie będą mieszkali u rodzin partnerskich – z którymi będą mieli zapewniony wcześniejszy kontakt poprzez facebooka, maila, whatsapp’a itp. w celu zapoznania się z partnerami i ich rodzinami.

*Miejsce zakwaterowania może ulec zmianie ze względu na pandemię.

link do bloga: https://tohorizonandbeyond.blogspot.com/

.

.

Opis projektu

Ekologicznie znaczy logicznie

 „Ekologicznie znaczy logicznie” to tytuł programu edukacyjnego, który będzie realizowany przez Szkołę Podstawową im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży, w ramach europejskiego programu Erasmus +. Pozyskanie funduszy niezbędnych  do przeprowadzenia działań nie było łatwe, gdyż szkoła nasza nigdy nie brała udziału w tego typu programach. W pierwszej chwili gąszcz dokumentów (także w języku angielskim) wydał się nam, nowicjuszom,  nie do przebrnięcia.  Zespół nauczycieli pod kierunkiem dyrektor Anny Myszak podjął wyzwanie napisania projektu i złożenia wniosku konkursowego.  W sesji wiosennej programu  Erasmus + złożonych zostało 239 wniosków z całego kraju, a wniosek Szkoły Podstawowej im. ks. St. Zielińskiego w Stróży znalazł się wśród 99 zwycięskich projektów i otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 87 460 Euro. Do współpracy przy jego realizacji zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Wegier ze szkoły  Szucs Sandor Altalanos Iskola es AMI z Biharnagybajom  oraz ze szkoły Scoala Gimnaziala Grigore Hagiu z miejscowości  Targu Bujor z Rumunii.

Program „Ekologicznie znaczy logicznie”  ma za zadanie promować edukację  na rzecz ekorozwoju oraz działań pro-ekologicznych w społecznościach  lokalnych i regionach realizatorów projektu, a więc Polski, Węgier i Rumunii. Ma on pokazać, że edukacją ochrony  przyrody i ulepszania środowiska winniśmy  objąć wszystkich,  bez względu na wiek i kraj zamieszkania. Wyzwaniem edukacji jest  wyposażenie młodzieży w podstawowy warsztat wiedzy i umiejętności, przygotowujących do studiów, pracy, życia, do wyzwań  jakie stawiają nowoczesność i globalizacja. Wymiana międzynarodowa to taka mini porcja tych elementów, które może nie odmienią od razu życia naszych dzieci, ale na pewno przyniosą efekty, które zaowocują w późniejszym okresie. Ponadto  spotkania międzynarodowe to okazja do  pogłębianie  znajomości języka angielskiego i wypróbowania swoich umiejętności językowych. Jest  to  dla uczniów często pierwsza w życiu okazja do sprawdzenia, jak dobrze opanowali ten język i  do jakiego stopnia są w stanie się nim  porozumieć.

Projekt zaplanowano na 24 miesiące, w czasie których odbędą się  3 międzynarodowe wymiany  uczniów. Problemy dotyczące ochrony środowiska nie znają granic. Cieszymy się, że możemy o nie zadbać w międzynarodowym towarzystwie.   Przed nami nowe wyzwanie, które mamy nadzieję, przyniesie wszystkim ogromna radość i satysfakcję.

M.Urbańczyk