Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Amiga CDTV

 

64 PLUS 4 11/90 - Informujemy, że

      Pojawiła się na rynku (zachodnim) Amiga CDTV. Z wyglądu przypomina bardziej magnetowid niż komputer. Wnętrze zawiera jednak wszystkie specjalizowane chipy Amigi, procesor 68000 i Kickstart 1.3 w pamięci ROM. Brak klawiatury (sic!), cała obsługa odbywa się przy pomocy pilota na podczerwień. Zamiast stacji dysków wmontowano CD-ROM o pojemności 550 MB - równoważnik około 700 normalnych dyskietek. Pierwsze egzemplarze kosztują około 1600 marek.

 
Opr. J. Chrostowski



Bajtek 02/92 - CDTV Multimedia

      Skrót CDTV oznacza Commodore Dynamic Total Vision i jest to najnowszy system przekazu informacji audio/video firmy Commodore. Sprzęt składa się ze specjalnego odtwarzacza płyt kompaktowych sterowanego komputerem Amiga; urządzenie można rozbudować poprzez dołączenie sprzedawanej oddzielnie klawiatury typu PC i stacji dysków. Odtwarzacz kompaktowy traktowany jest przy tym jako pamięć ROM. Na jednej płycie CD mieści się 550 MB pamięci, co odpowiada 250000 stron maszynopisu.
      Firma oferuje szeroki wachlarz dysków CD (cena jednostkowa około 50 USD) o następującej zawartości:
      NAUKA
- nauka języków obcych za pomocą obrazu, tekstu dźwięku,
- nauka geografii na podstawie map,
- programy edukacyjne z wielu dziedzin dla wszystkich kategorii wiekowych.

 
      INFORMACJA
- encyklopedie,
- technika i gospodarka,
- książka telefoniczna,
- najróżniejsze bazy danych,
- planowanie podróży (rozkłady lotów, odjazdów pociągów),
- katalogi wysyłkowe,
- bazy danych (adresy, do użytku dla firm itd.).

 
      ROZRYWKA
- gry, programy symulacyjne,
- standardowe odtwarzanie płyt kompaktowych,
- odtwarzanie płyt tzw. graficzno-muzycznych,
- interfejs MIDI.

 
      System składa się z kompletnego odtwarzacza płyt kompaktowych ze wszystkimi wymaganymi złączami komputera AMIGA z 1 MB pamięci RAM (stacja dysków, klawiatura, mysz). Dzięki temu zapewniona jest rewelacyjna jakość obrazu i dźwięku (najnowsza technika cyfrowa) oraz szybki, bezpośredni dostęp do danych. Całość można sterować za pomocą odpowiedniego pilota.
      Zestaw można rozszerzać o bardzo efektowne "gadgety": klawiaturę, myszkę, joystick i trackball (działające na podczerwień), kartę umożliwiającą współpracę z odbiornikami TV wyposażonymi w łącze typu SCART, dodatkową stację dysków 3.5" itp.
      Z systemem tym mieli okazję zapoznać się ostatnio użytkownicy, którzy odwiedzili pierwsze targi oprogramowania w Warszawie; my zaś postaramy się niebawem przedstawić Czytelnikom test takiego zestawu.

 
CHRISTIAN GRZENKOWICZ

Powiększenie
 


Bajtek 05/92 - CDTV Świat multimediów

      Do nowości zawsze na początku podchodzi się z rezerwą. Dopiero po pewnym czasie jest się w stanie w pełni je wykorzystać i obiektywnie ocenić. Przedstawiane tu urządzenie jest prawie tak rewolucyjnym zwrotem w historii komputerów, jakim było wprowadzenie systemów przyjaznych dla użytkownika (środowisko graficzne, mysz, ikony...). Owiane legendą, najmłodsze dziecko Commodore - CDTV - znalazło się u nas dzięki firmie JTT.
      Ponieważ omawiany produkt różni się znacznie od ogólnie przyjętego wyobrażenia komputera, pozwolę sobie na krótki wstęp wyjaśniający, jaką klasę urządzeń on reprezentuje.
 
CO TO JEST?
      Commodore CDTV to połączenie znanej ogólnie Amigi 500 i odtwarzacza dysków optycznych typu CD-ROM. Dzięki temu mariażowi powstało zupełnie nowe urządzenie, które ani nie jest stuprocentowym komputerem (jak widać na zdjęciach, nie ma klawiatury), ani nie jest też tradycyjnym "kompaktem".
      Sercem całego urządzenia jest Amiga z 1 MB pamięci CHIP-RAM (pamięci graficzno-muzycznej). Drugim "filarem" konstrukcji jest odtwarzacz płyt kompaktowych. Całość zamknięta jest w dość dużej obudowie przypominającej magnetowid. Nie mija się to z zamiarami Commodore - CDTV, podobnie jak magnetowid, ma z założenia stać w pokoju przy telewizorze (ewentualnie nad magnetowidem).
 
ZASTOSOWANIA
      CDTV można stosować prawie wszędzie. Dzięki dużej pojemności nośnika optycznego (550 MB) wyzwolone zostały możliwości, o których posiadacze zwykłych komputerów mogą wyłącznie marzyć. Wymienią tu tylko te najważniejsze.
 
NAUKA
      Megabajty danych zapisanych na jednej płycie kompaktowej pozwalają na tworzenie systemów do szeroko rozumianej nauki i kształcenia w dowolnym zakresie i specjalizacji. Dla przykładu: istnieje możliwość zapisania na płycie dowolnej książki, co pozwała na lepszy oraz, co najważniejsze - ciekawszy dostęp do zawartych w niej treści. Nieruchome obrazki można zastąpić animacją, a interesujący nas fragment będzie można wydrukować. Takie rozwiązanie daje również niesamowite możliwości niesłyszącym i niewidzącym - w pierwszym wypadku na płycie można zapisać tekst bądź mimikę lektora, w drugim natomiast - jego głos.
 
WIEDZA
      Wszelkie encyklopedie, książki, zbiory, albumy, i tym podobne publikacje mogą zostać zamienione na poręczniejsze krążki optyczne. Korzystanie z tak zapisanych danych jest bardziej efektywne, szczególnie przy opracowaniu dobrych programów do wyszukiwania informacji. Wyobraźmy sobie np. książkę kucharską z 8192 potrawami czy encyklopedię muzyczną, dzięki której możliwe będzie czerpanie wiadomości o Bachu i (jednocześnie!) wysłuchanie jego najważniejszych dzieł.
 
DANE
      Na jednym krążku zmieści się np. plan Warszawy, wszystkie roczniki statystyczne powojennej Polski, czy wyniki WSZYSTKICH meczów piłkarskich I i II ligi z ostatnich... 30 lat. Dla miłośników Szekspira przygotowano już specjalny krążek o nazwie "The Complete Works of Shakespeare", zawiera on komplet jego dzieł!
 
ROZRYWKA
      Wyobraź sobie, drogi Czytelniku, jak może wyglądać dowolna gra typu "bij-zabij" na CDTV - ścieżka muzyczna o jakości płyty kompaktowej skomponowana przez zawodowych muzyków, grafika bez ograniczeń związanych z pojemnością jednej dyskietki (850 KB)... A np. symulator lotu nad Nowym Jorkiem? Dokładnie odwzorowany układ budynków, dziesiątki samolotów do wyboru... To tylko niektóre z szerokich dziedzin zastosowań CDTV, przejdźmy jednak do konkretów, czyli testu.
 
W AKCJI
      Instalacja zestawu jest stosunkowo prosta pod warunkiem, że wiesz, jak należy podłączać np. wzmacniacz czy zwykły compact-disc. W zasadzie instalacji może dokonać nawet średnio zaawansowany użytkownik. Niestety, nie wiem, jaką pomoc w tym zakresie oferuje instrukcja obsługi, ponieważ w testowanym przeze mnie zestawie takiego podręcznika nie było.
      CDTV można połączyć z telewizorem za pomocą zwykłego przewodu antenowego. Po dołączeniu urządzenia do wzmacniacza należy włożyć dysk do specjalnej kasety, wsunąć ją W kieszeń CDTV i... już. I tu pierwsza wada: wystarczy drobne uszkodzenie kasety, do której wkładasz dysk, aby uniemożliwić jakiekolwiek korzystanie z tego urządzenia.
      Wspomniana kaseta jest bardzo niewygodna: otwiera się z pewnym trudem, a także bardzo przeszkadza przy częstej zmianie płyt. Jest to bardzo nieoczekiwana trudność, zwłaszcza gdy jesteś przyzwyczajony do korzystania ze standardowego odtwarzacza, gdzie dysk wkłada się po prostu do specjalnej kieszeni.
      Nieodzowną częścią urządzenia jest pilot, znacznie różniący się od innych sterowników tego typu. Należy go ująć w Obie dłonie, pod palcami lewej usytuowane są klawisze ułożone w krzyż (są to kursory), a pod palcami prawej - dwa przyciski, A i B. W środku masz blok numeryczny oraz klawisze sterowania funkcjami typowymi dla kompaktów - PLAY. STOP, FF, REW itp. Oprócz tego znajduje się tu również przełącznik JOY/MOUSE pozwalający przyporządkować kursory oraz przyciski A i B joystickowi lub myszy. Zawsze po wyłączeniu pilot jest traktowany jako myszka.
      Po wykonaniu niezbędnych połączeń, lecz przed włożeniem dysku, oczom naszym ukaże się bardzo gustowny ekran "rozpoznawczy". przedstawiający płytę CD oraz przezroczysty, kręcący się napis CDTV. Obrazek jest bardzo ładny, co jest wyjątkiem jeżeli chodzi o Commodore, który moim zdaniem, dotychczas umieszczał w swoich produktach bohomazy (np. "łapa" z Amigi 500). Można powiedzieć, że "The Welcome Disk", czyli instrukcja, jest już zarówno graficznie, jak i muzycznie na dobrym światowym poziomie.
 
JAKO KOMPUTER
      Nie zapominajmy, że CDTV to komputer, a dokładniej pełnowartościowa Amiga (jako ciekawostkę mogę podać, że jest sposób, aby zobaczyć wspominaną dłoń z dyskietką - z napisem V1.3 znaną wszystkim posiadaczom Amigi). Po dokupieniu zewnętrznej stacji dysków jesteśmy w stanie wykorzystać szeroką ofertę oprogramowania dla tego komputera. Jednak pojawiają się problemy: nie ma klawiatury, nie ma portu joysticka. Zupełna pustka. Jak się okazuje klawiaturę trzeba dokupić, natomiast dołączenie zwykłego joysticka jest możliwe dopiero po zakupieniu specjalnego interfejsu. Jest to o tyle wskazane, że korzystanie ze standardowego pilota jest na dłuższą metę bardzo bolesne (takie wrażenia mam po sesji z grą Lotus II).
      Wtajemniczonym podaję, że po przyłączeniu stacji dysków, napęd optyczny ma wyższy priorytet. Gdy komputer wykryje, że znajduje się w nim nośnik rozpoczyna automatycznie odczyt danych z CD. W przeciwnym wypadku można korzystać z dyskietek, a do środowiska systemu przybywa dodatkowe urządzenie o symbolu CDO:.
 
JAKO ODTWARZACZ CD
      Po włożeniu do CDTV kasety z "normalnym" dyskiem urządzenie wyświetli specjalny "panel" informacyjny. Możliwości jest wiele: można zaprogramować utwory, wyświetlić czas w czterech formatach (zupełnie jak w dobrych odtwarzaczach), przesłuchać pierwsze 10 sekund z wybranych bądź wszystkich utworów na płycie oraz parę innych bajerów. Ciekawostką jest animacja obracającego się dysku; odnosimy wrażenie, że obraca się on z szybkością 33 obrotów na minutę... Poza tym widoczny jest promień lasera wskazujący, z którego miejsca na płycie są odczytywane dane. Oprogramowanie obsługujące płyty CD jest bardzo dobrze dopracowane.
      Oprócz normalnych kompaktów CDTV ma możliwość obsługi płyt o symbolu "CD+" zawierających, oprócz muzyki, także obrazy. Niestety, w zestawie nie otrzymaliśmy takich płyt, stąd też nie miałem możliwości tego sprawdzić. W prasie natomiast podano, że CDTV będzie mógł obsłużyć tzw. "Photo CD". wprowadzane na rynek przez firmę Kodak. Zdjęcia, które zaniesiesz do wywołania otrzymasz w formie dysku optycznego do odtworzenia w domu...
 
W SWOIM ŻYWIOLE
      Głównym zastosowaniem CDTV są jednak napisane specjalnie dla tego urządzenia aplikacje. Rynek dysków z różnymi programami od gier po encyklopedie (bardziej opłacalne jest wydanie encyklopedii w wersji cyfrowej niż książkowej) stale się powiększa. Wraz z zestawem otrzymaliśmy dwa kompakty: grę Mmd Run oraz program demonstracyjny Music Maker. Mmd Run jest grą kształcącą pamięć, refleks oraz logiczne myślenie. Napisana w popularnym języku AMOS ma kilka części - m.in. dźwięki, obrazy, refleks, pamięć. Gracz rozwiązuje zadania związane z odpowiednią częścią, np. w części "obrazy" musi wskazać powtarzające się elementy. Stopień trudności można ustawić i wzrasta on w miarę grania. Najważniejszą jednak rzeczą jest możliwość wybrania kilku wersji językowych gry, od amerykańskiej, poprzez angielską (te dwie różnią się wymową), niemiecką, hiszpańską, włoską, a na japońskiej kończąc. Zmiana obejmuje liternictwo, pisownię oraz frazy wypowiadane przez komputer. Niestety, nie uwzględniono języka polskiego...
      Music Maker jest typowym programem demonstrującym możliwości CDTV. Cały program, podobnie jak Mind Run, podzielony jest na cztery części - Music Box, Play Along, Drum Along oraz Quiz.
      W pierwszej wybieramy jeden z kilkunastu różnych utworów, od Beethovena poprzez The Beatles na Madonnie kończąc. Po wybraniu usłyszymy utwór w przearanżowanej wersji. Podkład odtwarzany jest bezpośrednio z płyty kompaktowej, jedynie solowe partie gra Amiga, co niestety, nie zawsze wychodzi na dobre utworom (i uszom słuchacza). Muzyce towarzyszą zdigitalizowane obrazki; szkoda jednak, że zamiast 4096 kolorów na ekranie ukazują się jedynie 32...
      Play Along oraz Drum Along są to części, w których użytkownik może zabawić się w muzykowanie z komputerem.
      Quiz jest bardzo ciekawą częścią programu. Jest to, jak sama nazwa wskazuje gra, w której komputer zadaje pytania. W zabawie może brać udział od dwóch do czterech osób. Pytania nie powtarzają się często, a niektóre są niekonwencjonalne, np. trzeba na podstawie fragmentu utworu określić jego autora.
 
PODSUMOWANIE
      CDTV jest nowym nośnikiem informacji. porównywalnym z książkami, filmem czy radiem. Ma przed sobą dużą karierę, oczywiście, jeżeli będzie popularny. Szczególnie polecałbym go szkołom, ośrodkom kształcenia, bibliotekom i tym instytucjom, w których mamy do czynienia z przetwarzaniem danych. Jest to świetna pomoc dydaktyczna, odtwarzacz kompaktowy oraz dobry domowy komputer - wszystko w jednej obudowie. Jedynymi przeszkodami w rozpowszechnianiu CDTV, jakie widzę, to cena tego urządzenia oraz problem płyt, których obecnie nie ma w Polsce zbyt wiele, ani nie grzeszą one przystępną ceną (ok. 500 000 zł za sztukę).
 
WADY
- niewygodna kaseta dla dysków optycznych
- niewygodny pilot
- konieczność dokupienia niezbędnych interfejsów (mysz, joystick, klawiatura) w celu wykorzystania CDTV jako komputera domowego
- wysoka cena
- niewielka liczba dysków dostępnych w Polsce
- brak opcji przyspieszającej pracę komputera
 
ZALETY
+ szerokie zastosowania edukacyjne
+ duża pojemność nośnika optycznego
+ zgodność programowa z Amigą
+ przyjemna obsługa
 
DANE TECHNICZNE:
Procesor: Motorola 68000
Zegar: 7.16 MHz (NTSC) lub 7.09 MHz (PAL)
RAM: 1 MB + 2 KB podtrzymywane bateryjnie
ROM: 512 KB
Obraz: Rozdzielczość min. 320x256, max. 640x512 kolory 2-16, 32, 64, 4096 (HAM)
Wizja: 400 linii/60 Hz (NTSC), 512 linii/50 Hz (PAL)
Tekst: 80 x 25 znaków lub 60 x 25 znaków
Tryby pracy: CD-ROM, CD-Audio i CD+G (dźwięk i obraz)
Transmisja: 153 KB/s, 171 KB/s lub 2 MB/s
Czas dostępu: średni 0,5 s, maks. 0.8 s
Napęd CD-ROM: Sony/Philips Audio: cztery 8-bitowe przetworniki D/A
CD-Audio: Ośmiokrotna korekcja błędu
Pasmo: 20 Hz - 20 kHz
Sygnał/szum: -102 dB (typowe)
Tłumienie przesłuchu: -92 dB (typowe)
Częstotliwość próbkowania: zmienna od 6 kHz do 44 kHz
Wyjścia: Centronics, RS-232
zewnętrzna stacja dysków
Audio (stereo)
MIDI
słuchawki stereo
RGB video
zdalne sterowanie
 
Dystrybutor:
JTT Computer S.C, ul. świdnicka 1 9, Wrocław, tel. (071) 44-12-33, (071) 44-12-34, (071) 44-12-35, fax (071) 44-66-89.
Przybliżona cena (1992-02-25): 13.000.000 zł

 
RAFAŁ WIOSNA

Powiększenie
 
Powiększenie
 
Powiększenie
 


Moje zdjęcia

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

Powiększenie

      Kapitalny komputer wręcz z założenia... Niektórzy twierdzą, że wyprzedził swoją epokę, a ja uważam, że był odrobinkę za drogi (w porównaniu do ami 500), a jeszcze droższe było oprogramowanie na kompaktach... i nie pomogły tutaj stacja dyskietek i klawiatura... Gdyby softu było więcej, kto wie, co mogłoby się wydarzyć...