Notatnik Fana Starych Komputerów
 


Macintosh LC 630

 

Bajtek 09/95 - Kolejny multimedialny, czyli Macintosh LC 630

      Dotychczas na lamach Bajtka opisywaliśmy trzy komputery Macintosh: LC 475, Power Mac 6100 i Performa 5200. Pierwszy z nich był typowym modelem domowym, drugi "solidną" maszyną roboczą, zaś ostatni - komputerem multimedialnym.
      Poza LC 475 były one wyposażone w procesory Power PC 601 lub 604. Oczywiście, Power Mac i Performa nie są maszynami tanimi, dostępnymi dla szerszego grona odbiorców. Z drugiej strony - LC 475 nie oferuje współczesnych możliwości multimedialnych.
      Czy istnieje tu jakieś ogniwo pośrednie?
      Apple oferuje multimedialny komputer domowy z procesorem Motoroli 68LC040. Dzięki tradycyjnemu rozwiązaniu jego cena jest niższa, a wyposażenie w CD-ROM i kartę TV/Video powoduje, że jest to maszyna prawdziwie multimedialna. Pod względem funkcjonalnym odpowiada Performie 5200. Odczytuje srebrne krążki, odbiera (a nawet nagrywa) program TV, posiada wbudowaną kartę dźwiękową, a także pilota do włączania i sterowania. Jego sercem nie jest procesor Power PC, lecz Motorola 68LC040, taktowany wewnętrznie z częstotliwością 66 MHz (płyta główna - 33 MHZ). Procesor 68LC040 nie posiada modułu zmiennoprzecinkowego (koprocesora), lecz dysponuje 8 KB pamięci podręcznej cache i potrafi zarządzać stronicowaną pamięcią wirtualną (plikiem wymiany na dysku twardym). Macintosh LC 630 jest najtańszym komputerem Apple, który można śmiało określić jako komputer multimedialny.
      Komputer ten nie został wtłoczony w pojedynczą, zintegrowaną z monitorem, obudowę. Mamy tradycyjną jednostkę centralną, monitor z obrotową podstawą i oczywiście klawiaturę z myszką. Jest jeszcze pilot do sterowania za pomocą podczerwieni. Dzięki niemu, a także przełącznikowi głośności na obudowie, rozpoznajemy w LC 630 członka nowożytnej klasy komputerów "telewizyjnych". Mowa tu nie tylko o odbiorze programu TV, lecz raczej o sposobie obsługi przez użytkownika. Być może ten styl przyjmie się w przyszłości i zamiast myszki będą już niedługo powszechne trackballe do trzymania w ręku.
      Główną atrakcją testowanego (krótko bo krótko ale zawsze) egzemplarza była karta Apple TV/Video System. Cóż to urządzenie potrafi? Oczywiście, odbiera program telewizyjny, wyświetlając go w okienku lub na pełnym ekranie. Poza tym może wyświetlać obraz z odtwarzacza wideo i wysyłać go z powrotem do magnetowidu. Standardowe oprogramowanie, nazwane po polsku "Odtwarzaczem wideo" pozwala zapisać pojedyncze klatki lub całe filmy na dysku. Dla ruchomego obrazu stosowany jest oczywiście format QuickTime.
      Panel sterowania dla "Odtwarzacza wideo" jest identyczny jak w Performie 5200, więc jego obsługa jest całkowicie intuicyjna. Warto nadmienić, że nie zaniedbano opcji odbioru telegazety i przenoszenia informacji tekstowych do Macintoshowego "Wycinka" (odpowiednik Schowka z Windows).
      Wraz z kartą TV/Video System otrzymaliśmy dysk optyczny z oprogramowaniem Avid Video Shop, służącym do edycji filmów w formacie QuickTime. Program ten tworzy wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem półprofesjonalne studio nagrań filmowych. Możliwości Avid-a są spore, lecz ograniczenia samego formatu QuickTime powodują, że nie można jeszcze produkować prawdziwie pełnoekranowych filmów. Zbyt duży obraz, a w konsekwencji zbyt duża ilość informacji, powoduje zerwanie płynności filmu. Widać wyraźnie jak na ekran wlewają się kolejne klatki.
      Macintosh LC 630 potrafi odczytywać dyskietki 3,5" zapisane w formacie PC. Nie sprawia mu też trudności odczytywanie płyt kompaktowych, nagranych dla tej platformy sprzętowej. Widać, że rozszerzenie PC Exchange sprawuje się dobrze. W katalogu firmy Apple znajduje się nawet taka pozycja jak LC 630 DOS Compatible, komputer wyposażony w kartę rozszerzenia z procesorem 488DX2 66, sterownikiem graficznym VGA i Sound Blasterem.
      Multimedia, to nie tylko dźwięk i obraz, lecz także możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym. W tym komputerze pozostawiono jedno złącze dla karty rozszerzenia z modemem lub karty sieciowej standardu Ethernet.
      Konfiguracja Macintosha LC 630 obejmuje także 8 MB pamięci RAM (rozszerzalne do 36 MB), twardy dysk o pojemności 250 MB i napęd CD ROM podwójnej szybkości. Oczywiście, całość uzupełnia kolorowy monitor z kineskopem Trinitron. Mamy też wewnętrzny głośnik i wejście/wyjście 16-bitowego, stereofonicznego dźwięku, złącze SCSI oraz dwa porty szeregowe RS455. Słowem wszystko, czego użytkownikowi potrzeba. Dodatkowo, w miarę wzrostu apetytu na coraz wydajniejsze narzędzia komputerowe, można zainstalować rozszerzenie z procesorem Power PC. Wtedy z LC 630 powstaje prawdziwy Power Mac.
      Ostatnia obniżka cen komputerów firmy Apple jest sygnałem, że komputery Macintosh wkradają się do łask użytkownika indywidualnego, łamiąc dotychczasowy stereotyp zaawansowanych i drogich maszyn dla potrzeb składu komputerowego i aplikacji graficznych. Oferta uwzględniająca kartę TV/Video jest bardzo interesująca, zwłaszcza, że jedynym konkurentem na rynku polskim jest tu obecnie Compaq Presario. Komputer ten jednak nie posiada do tej pory karty tunera TV dla standardu PAL (tylko amerykański NTSC). Dużym atutem jest także polski system operacyjny i polskie oprogramowanie Claris Works. Ciekawe, czy wiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie posiada komputer wyposażony w kartę telewizyjną. Pomijając bierne oglądanie programu TV, mamy do czynienia z doskonałym narzędziem prezentacyjnym. Tworzenie własnych filmów, które można nagrywać na zwykłe kasety wideo, włączanie do pokazów komputerowych sekwencji nagranych uprzednio tradycyjnymi technikami, może znaleźć zastosowanie w edukacji oraz szeroko rozumianych wykładach, seminariach lub prezentacjach. Macintosh LC 630 to komputer, którym warto się zainteresować.
 
      PARAMETRY TECHNICZNE
Procesor Motorola 68LC040 pracujący z częstotliwością wewnętrzną 66 MHz, 8 KB wewnętrznej pamięci cache
Pamięć operacyjna 8 MB (rozszerzalna do 36 MB)
Dysk twardy 250 MB (opcjonalnie 350 MB)
Napęd dyskietek Apple SuperDrive
Napęd CD-ROM podwójnej szybkości
Karta Apple TV/Video System z oprogramowaniem Rejestrator wideo i AVID VideoShop
Dwa porty szeregowe RS455
Złącze SCSI
Złącze ADB dla klawiatury i myszki
Stereofoniczne, 16-bitowe wejście/wyjście sygnału dźwiękowego
Złącze sieciowe LocalTalk (opcjonalnie Ethernet lub modem)
Gniazdo słuchawkowe do odsłuchiwania muzyki z płyt kompaktowych
 
Komputer do testów otrzymaliśmy od:
Apple Computer MC Poland Sad Ltd. 02-758 Warszawa Ul. Mangalia 4 tel. (02) 8424471 fax (02) 8427008
 
Cena zestawu: 4700 zł + VAT

 
Tomasz GROCHOWSKI

Powiększenie
 
Powiększenie